Yalnızlık

223

İnsanın yanından o en çok sevdikleri gidince; yıllarca hayat yolunda ona eşlik eden kişiler, dost, akraba, eş, sevgili, arkadaş, hayvanınız da buna dahil, bu ölüm de olabilir, şehir değişikliği, küslükler de… Birden kapınızdan içeriye yalnızlık tüm ihtişamı ve baskın  karakteriyle girer. Önce, sevimli bir surat ifadesiyle “merhaba dostum ben geldim. Bir selam yok mu?” diyerek yavaşça yoklar kendini. Önce evinize, sonra ruhunuza misafir eder.

Yalnızlık, soğuk ve korkunç bir kelime, duygu olarak algılansa da bu duygunun sanıldığı kadar korkunç ve sevimsiz bir duygu olduğunu kabul etmiyorum. Aslında yalnızlık size yeni misafir olmamıştır ve hiç terk etmemiştir. Sizin hep yanı başınızda, sessizce sırasını beklemiştir. Birileri sizi terk edip giderken o hep sadık bir dost gibi sizinle yaşamış, teninize ikinci bir ten gibi sinmiş, sizi kucaklamıştır. Odanızda birileri var veya yokken o sizi dinler, yapmaya ya da yapmamaya karar vereceğiniz her şey için o eşlik eder. Doğru kararlar verme aşamasında  hangimiz yalnız kalmayı istemedik ki? Hangimiz kendi iç sesimizi dinlemek için bir başına kalmayı dilemedik? Kendi içimizde yolculuk kararı alırken yanınıza  yalnızlığınızı almayı unutmayın. Yalnızlığınızı, öncelikle aklınızın sonra yüreğinizin en derin yerlerinde koruyun. Sizi üzen, sıkıntı veren, gereksiz kalabalıklarda, manasız laf kalabalığında onu hemen yanınıza çağırın, her zaman sadık bir dost gibi sizledir. Hiç bir yere gitmez, efendisini bekleyen köpek gibi size itaat eder. Okumak, yazmak, dinlemek, dikiş dikmek, fotoğraf çekmek ve daha birçok iş için size eşlik edecek ve sizin yaratıcı, üretken yanınızı besleyecektir. Yalnızlık eşittir ilham kaynağı ve huzur olabilir sizin için. Başarılı, üretken insanların sırrı belki bu duygudandır. Yalnız kalmayı başarmak ve bu arada kendi yaratıcı gücünü beslemek size hüzün değil doyum ve mutluluk verebilir. Sadece onu nasıl değerlendireceğinize karar vermek sizin irade gücünüzle sabittir. Yalnız kaldığınızda rahatça koltuğunuza oturup müzik dinlemek, size keyif veren içeceğinizi yudumlayarak mutluğu yakalamak, filmi izlemek de bu yalnızlık duygusuna  dahil eylemlerdendir.

Ben de yalnızlıktan dem vuran herkes gibi olsam da yalnızlığı sevenlerden olduğumu inkar etmiyorum. Neden mi? Benim en yakın arkadaşım, sırdaşım, duygudaşım olur kendileri. Bence sizde yalnızlıktan korkanlardan olmayın. Korktukça ondan, o da sizden korkacaktır. İki korkak daha da çoğaltır yalnızlığı. Önce kendinizi sevmekle başlayın, sonra da yalnızlığınızı. Korkmayın yalnızlık size yalan söylemez, aldatmaz, terk etmez. Hatta siz mutlu olun, size kendiniz olacağınız, hayallerinizi besleyeceğiniz özgür alanlar yaratır.