Vegas’ta Olan Vegas’ta Kalmasın!..

127

Hafızalarımıza kazınan bu sözü Los Angeles’tan başlayıp 4 saat süren çöl yolculuğunun ardından ulaştığımız bu günah şehrinde anlamış oldum.

Tarihinin 1900’lerin başına dayandığı bu şehir eskiden demiryolları ağı için kullanılırmış. Hiçbir kontrolün olmadığı Las Vegas’ı gangster ve mafya grupları idare edermiş. Daha sonra kumarın ABD’de legal olmasıyla 1940 yılından itibaren burada yaşayan bir ganster Las Vegas’ta bir kumarhane şehri planlayıp inşaa etmiş. Günümüzdeki gelir kaynağının gücüyle de gün geçtikçe renklenen yapay bir şehir ortaya çıkmış.

Samimi söylüyorum, Vegas’ı görmeden anlamanız mümkün değil. “Anlatılmaz yaşanır” derler ya öyle bir yer. Bana sorarsanız kaktüslerin bile yetişmekte zorluk çektiği kurak topraklarda yaratılan bu suni şehir, gerçek bir zeka örneği.

Strip ve Oteller

Las Vegas’ta genel olarak araba ihtiyacınız olmayacaktır. Strip denilen cadde üzerine kurulmuş olan oteller birbiri ardına ışıl ışıl manzara sunuyor ve bu caddede yürürken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ve Dünya’da küçük bir tur atmak isterseniz Strip’e uğrayın derim.  Venetian, Paris, New York, Luxor otelleri ile kıtadan kıtaya çok hızlı bir biçimde atlayabilirsiniz, pişman olmazsınız.

Aralarda fark ettiğiniz ses, ışık ve su gösterileri de yürüyüşünüze eşlik ediyor. Örneğin Bellagio Oteli’nin önünde bulunan havuzda akşamları fıskiye gösterisi yapılıyor ve bu gösteri tüm turistler tarafından ilgiyle izleniyor. Bunun yanında kolon içlerine gizlenmiş hoparlörle de güzel müzik vererek size keyifli dakikalar yaşatıyor.

High Roller

Şu anda dünyanın en büyük dönme dolabı ünvanına sahip High Roller, Bellagio Oteli’nin karşısında size göz kırpabilir. Eğer binmek isterseniz bir turun 30 dakika olduğu High Roller’ı deneyebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Gösteriler

Las Vegas denilince aklımıza ilk kumarhaneler gelse de, aslında bence burayı çekici kılan şey sahne şovları.  Sanata düşkün insanları kendine hayran bırakan sahneler, kostümler, sanatçılar ve sergiledikleri şovlar insanoğlunun ölmeden yapılması gereken listesinde mutlaka olmalı. Benzer  şovları zaman zaman İstanbul’da izlemiş olsam da aynı tadı vermediğini itiraf ediyorum. Çünkü Vegas’ta otellerin sahneleri sadece o oyuna veriliyor, dolayısıyla sahneye kurulan havuz, gökyüzü, zaman zaman yaratılan uzay boşluğu sadece gösteri yapan oyuna özel. Yani sanatçı 20 metrelik bir tramplenden zeminde hazırlanmış bir havuza atladığında bize yaşattığı görsel şöleni başka sahnede yapması mümkün değil.  Ben 3 gösteriye gittim, üçünden de biraz bahsetmek istiyorum,

Le Reve- TheDream – Rüya

Bu benim en beğendim gösteri oldu, daire şeklinde hazırlanmış bir salonda tüm seyircilerin ortadaki sahneye odaklandığı, çok renkli, fotoğraf çekmenin mümkün olduğu bir oyundu. Bir rüyanın içine girdiğimiz 2 saat boyunca zaman zaman ıslandık, zaman zaman buhardan ileriyi göremedik. Renk oyunları ileri zenginleştirilmiş oyunda yukarıdan inen yemek masası, su dansçıları hep birlikte uyum içindeydiler. Bu oyuna ait beni en etkileyen şey ise, tek ayağı olmayan ama protez kullanarak yine de işini yapan sanatçıydı. Tavsiye ettiğim bu oyun Wynn Oteli’nin sahnesinde.

Zumanity

Cirque de Soleilgrubu Vegas’ta gösteri dünyasını bence ele geçirmiş, o kadar çok gösterisi var ki, mutlaka birinden birine tatiliniz boyunca denk gelirsiniz. Bu şov ise kabare şeklinde tasarlanmış, interaktif olarak seyircilerin sahneye çıktığı, mikrofonda konuştuğu bizim Huysuz Virjin tadında biraz da cinsel içerikli kurgulanmış. Sahnesi ise maalesef diğer şovların yanında abartısız kaldığından bu şov benim için sınıfta kaldı diyebilirim. Bu şovu New York New York Oteli’nde izleyebilirsiniz.

Cirque de Soleil- O

“O” Las Vegas’ın en popüler şovu. Strip’te yürürken hangi tarafa bakarsanız göreceğiniz bir reklam ağıyla hafızalarımıza kazınan bu oyun çok izleyiciye ulaşmış. Birçok turistin izlediği bu gösteri gerçekten çok güzeldi. Yerlerimize yerleşirken arada sanatçıların gezdiği, bizi güldürdüğü bu oyunun daha başlamadan eğlenceli olacağı belliydi. Cirque de Soleil ekibi gösteri boyunca fotoğraf çektirmiyor, dolayısıyla internette de oyunla ilgili fotoğraf ve video bulmak biraz zor, yani gitmeniz şart J Bu gösteri en ihtişamlı salona sahip olan Bellagio Oteli’ndeydi. Girişteki Cirque de Soleilslot makinaları ise size hem Vegas’ı hem de gösteriyi hatırlattığından gayet esprili olmuştu.

Benim bulunduğum tarihlerde denk gelen gösteriler dışında sihir gösterileri ve konserler de ilgi çekici olabilir. Zaman ayırırsanız çok şey kazanmış olursunuz.

Alışveriş

Las Vegas’ta otel giriş katlarına kurulan kumarhanelerde aranan hiçbir şart yok, turistik yürüyüş yaparken istediğiniz oyunu oynayabilir ve eğer yüklü bir kazancınız olursa hemen çevredeki lüks mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü tüm Amerika şehirlerinde olduğu gibi Las Vegas’ta insanları para harcatmaya programlanmış bir şehir.

Otellerin içi adeta Mall (alışveriş merkezi) olarak, birçok mağazayı barındırıyor. Avrupa markalarının biraz daha pahalı olduğu Vegas’ta her bütçeye uygun alışveriş imkanı var. Örneğin Bellagio Oteli’nde Chanel, Hermes gibi mağazalar bulunurken, Venetian Oteli’nde Victoria Secret, İtalyan tasarımcı ayakkabı butiklerini bulabilirsiniz. Yine bir Amerika gerçeği olan Premium Outlet North’da daha uygun fiyatlı alışveriş yapabilirsiniz.

Chapel’de Evlenmek

Bir de tatilinize güzel bir anı daha eklemek isterseniz, nikah tazeleyebileceğiniz, bunları yaparken istediğiniz kostümü giyip kılıktan kılığa girebileceğiniz Chapel nikahları var. Örneğin Elvis Presley ve Marilyn Monroe olarak evlenebilir veya onları nikahınıza şahit yapabilirsiniz. Eğer yanınızda arkadaşınız yoksa şahitleri kiralayabilirsiniz. Sonrasında aldığınız fotoğraf ve video çekimi de size hatıra olarak kalıyor. Gerçek nikahınızı da Las Vegas’ta yapabilirsiniz, prosedürleri aştıktan sonra Türkiye’de de geçerli oluyor orada kıyılan nikahınız.

Batı Amerika tatilinde 2 veya 3 gününüzü ayıracağınız Las Vegas tarihi geçmiş barındırmayan bir şehir olarak hafızanıza kazınacaktır. Genelde tatillere çıkmadan önce titiz araştıma yaparım ve gideceğim şehirde çekilmiş filmleri izlerim. Sizde Vegas’a gitmeden önce izlemek ve gülmek isterseniz önerim olan filmler: Oceans  11, The Hangover (Felekten Bir Gece), Last Vegas ve Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me).

İyi gezmeler

Didem Atçıoğlu