Taze Balık Müzesi

116

Ne güzel bir isim seçilmiş değil mi? Sofram Restoran insanın içini ısıtan, samimi, davetkâr, alçakgönüllü gibi kelimeleri beraberinde çağrıştırıyor.

Herkesi kesin şekilde şaşırtacak, meraklandıracak ve memnun edecek; önce dekoru, tekneler için yapılmış balıkçı barınağına tepeden bakan manzarası, duvarlarında bu mekanı önceden ziyaret edip balık yeme şansını elde etmiş, ünlü devlet adamları (yerli, yabancı), önemli müzisyenler, unutulmaz sanatçılar ve ülkemizin ruhani liderleri (Bartelomeos gibi) daha her yaş grubundan tanıyabilecekleri kişilerin memnuniyet ifade eden bakışlarıyla süslenmiş fotoğrafları duvarlarda asılı. Bu kadar farklı mesleklerin insanlarını buraya getiren istek nedir? Hiç düşündünüz mü? Hemen cevabını vereyim; Olağanüstü balık çeşitleri. Boğazda da güzel balık restoranları var, aşağı yukarı çoğunu bilirim, ama Sofram’ı gördükten sonra kimse kusura bakmasın şahsi değerlendirme kriterlerimde ilk sırayı bu mekâna vermek, akıl borcumdur.

Balık yasağında bile her çeşit balığı bulabileceğiniz bir yer. Marmara ve Ege Denizi’nde avlanan bütün büyük balıkçı teknelerinin reisleri, oltacıları, midyecileri, serpmecileri, gırgırcıları, trolcuları, volicileri, dalyancıları ve çaparicileri en iyi balığı alacak adresin Sofram Restoran olduğunu bilirler. Ayrıca yalnız Sofram Restoran için avlanan özel balıkçı tekneleri bile var bu işletmenin. En nadir ve en büyük balıkları, balıkhaneye götürmeden fiyatı ne olursa olsun getirip teslim ediyorlar. Bu ayrıcalığı nasıl elde etmişler, bilemiyorum. Tabi 40 yıllık bir işletme, ama daha dün açılmış gibi heyecanlı, titiz ve tertemiz sahipleri.

Kaybolmaya yüz tutmuş hatta artık ansiklopedilerde rastlayacağınız balık çeşitlerini bir arada bulunduruyorlar. Bu işler kolay değil, hem bol sermaye, hem çok kuvvetli tedarikçilerle olan güven alışverişi ve en önemlisi neyi, kime, nasıl ve ne zaman satacaklarını bilmek gerekir. Hangi az bulunan balığı kim seviyor, o kişiye haber veriyorlar, dolayısıyla para ile dahi bulunamayacak özledikleri balıkları yemenin mutluluğunu yaşatıyorlar. Koca koca kırlangıçlar, adalar arkasında avlanan ıstakozlar, büyük deniz levrekleri eskiden isimli otellerin açık büfelerinin en gözde yiyecekleriydi (levrek mayonez), orfozlar, minekoplar, gelincikler, büyük mezgitler, mercanlar, fungariler, lipsos, trança, sinarit, iskorpit, zargana, gümüş, lipari ve kolyozlar, kılıç ve kofanayı da eklemeyi ihmal etmeyeyim. Deniz kabuklularının en büyükleri ve en lezzetlileri (pavuryaları) vitrinde yerlerini almışlar. Sanki canlı ve taze balık müzesi. Palamut balığının tüm boyları vanozdan (gaco) peçutaya kadar. Gelecekte gittikçe kaybolan bu balık çeşitlerinden istifade ediniz, bilenler lezzet anılarını tekrar canlandırabilirler, yeni nesil için tanımakta ve tatmakta fayda var.

Bu balıkların yanında, yeni balık mezeleri ve ara sıcaklar zaten sizi fethedecek. Yemek sonrası çok özel minik porsiyonlarda sunulan değişik tatlı tabağını da istemeyi sakın unutmayasınız. Şimdi gelelim adrese. Yeşilköy hava limanına (Atatürk) 50 km Silivri istikametinde Selim Paşa mevkiinde Sofram.

Başta deniz ürünleri sevenlere, keşfetme duygusu yüksek olanların “Fine dining” arayanlara ve tabi gerçek gurmelerin bilmesinde gerekli adreslerden efendim. Afiyet olsun. Hoşça kalınız.