Sağlam Dişlerin Katili, Dişeti Hastalıkları

90

Periodontoloji, dişleri destekleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıkları, tedavisi ve cerrahisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Periodontoloji, dişeti hastalıklarının yanı sıra, dişeti çekilmeleri, dişeti büyümeleri, estetik dişeti operasyonları ve diğer dişeti ve kemik cerrahilerini de kapsayan bir uzmanlık dalıdır.

Periodontal hastalıklar (dişeti hastalıkları) dişeti ve dişleri destekleyen dokuların enfeksiyonu veya iltihaplanmasıdır. Dişeti hastalığı, % 98’lik oranla dünyada en sık rastlanan hastalıktır.

Gingivitis, periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Eğer hasta bu aşamada diş hekimine başvurursa dişlerinde ve özellikle de çene kemiğinde belirgin bir travma oluşmadan dişeti hastalığının önüne geçilebilir. Tedavi edilmezse, hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasarlar oluşturur. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Dişeti hastalığının sebebi, dişlerin yüzeyinde oluşan bakteri plağıdır. Bakteri plağı, yediğimiz yemeklerin artıklarının, ağzımızdaki bakterilerle birleşmesiyle oluşan, diş ve dişetinin üzerini film gibi kaplayan yapıya verilen isimdir. Bu bakterilerin bazıları diş çürümesine neden olurken,  bazıları da dişeti hastalığının oluşmasına yol açar. Diş fırçalarken oluşan dişeti kanaması, dişeti hastalığının en erken ve en önemli belirtisidir. Dişeti kanaması ağızda kötü bir tat bırakır, nefesiniz de hoş kokmayabilir.

Diş ve dişetlerinizin kontrolü/tedavisi için öncelikle diş hekiminize görünmelisiniz. Diş hekiminiz, klinik muayene ve gerekirse röntgen görüntüleriyle hastalığın seviyesini ve eğer varsa yıkımın şiddetini belirler. Dişeti hastalığının oluşmamasında, eğer oluştuysa tedavinin başarısında ve tedavi sonrasında tekrarlamamasındaki en önemli kriter hastanın diş fırçalama, diş ipi kullanma alışkanlığı ve yapılması gereken periyodik hekim ziyaretleridir.

Son yıllarda yapılan pek çok çalışma sonucunda dişeti hastalığı ile şeker hastalığı başta olmak üzere, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ve hatta lösemi gibi kan hastalıkları arasında önemli ilişkiler bulunmuştur.