Portakal Çiçeği Karnavalı’nda Milyonlarca İnsan Sokaktaydı

158

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan ve dünyanın sayılı karnavalları arasına girmeyi başaran “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” için on binlerce insan bir kez daha Adana’da buluştu. Kent karnaval coşkusuyla büyük bir şölen alanına dönüşürken, yerli ve yabancı binlerce kişi “hoşgörü ve dostluk” mesajını tüm dünyaya yolladılar. Karnavalın açılışını Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe belediye başkanları, sanatçılar ve karnavalın fikir önderi Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt “karnaval gongunu” birlikte çalarak gerçekleştirdiler.

Baharı müjdeleyen portakal çiçekleri kokularının eşliğinde 7’nci kez düzenlenen karnavalda 100’den fazla etkinlik yer alırken, sokakları dolduranlar rengarenk giysileriyle unutamayacakları anlar yaşadılar. Hafta sonu boyunca adeta uyumayan kent haline gelen Adana’da tüm oteller dolarken, kebabçılar gece geç saatlere kadar sıra bekleyenleri ağırlamaya çalıştılar. Trafiğin zaman zaman durma noktasına geldiği Adana’ya karnaval için yurtiçinden ve yurtdışından 100 bin kişinin geldiği tahmin ediliyor. Adanalılar ile birlikte karnavala katılımcı sayısının 1,5 milyonu aşarken insanlar sokakta yürümekte bile zorlandılar.  

Bozkurt “Hoşgörü karnavalın ana teması”

7 yıldır düzenlenen karnavalın fikir önderi Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Adana’nın karnaval süresince hareketli ve cıvıl cıvıl bir şehir haline geldiğini belirterek “Birlikte eğlendik, birlikte güldük, birlikte baharın tazeliğini hissettik. Bu gururu yaşatan, karnavala böylesine sahip çıkan Adana halkıdır.  Ayrıca yerel ve mülki idarelerimiz de ilk günden itibaren bizleri hep desteklediler onlara da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Karnavalın halkın moral değerlerini yükselttiğine de işaret eden Bozkurt şunları söyledi;

“Karnavalımız, toplumsal birlikteliği sağlama misyonunun yanında ekonomik anlamda kent kalkınmasını da ivmelendiriyor. Bu ivmelenmeye doğrudan tanıtımın katkısı büyük boyutlara ulaştı. Adana’ya son 5 yılda gelen yerli ve yabancı turist sayısında da yüzde 100’e yakın artış meydana gelmiş. Bu sayıya günü birlik gelenler, hava yolunu kullanmayanlar ve konaklama yapmayanlar dahil edilmeden ulaşılmış. Bu şekilde gelen Adana dostları da dahil edildiğinde çok büyük boyutlarda bir turizm ortaya canlılığı çıkıyor. Turizm hareketliliği kentimiz için ciddi bir kaynaktır ve bu kaynağın her yıl artarak daha yüksek boyutlara ulaşması da en büyük amaçlarımızdan biridir. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Uluslararası  Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana halkının karnavalıdır. Karnaval boyunca, toplumun her renginden farklı kesimleri gerçek bir kardeşlik havasında, hoşgörüyle bir araya getirmiştir. En önemli ilkemiz ve en büyük dileğimiz  kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklamaktır. Adanalılar bunları sevgi ile yapmış ve dostlarını en iyi şekilde ağırlamışlardır.”

Kostümlü Kortej Geçişi Rengarenkti

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavalın “simgesi” durumundaki kostümlü kortej geçişi cumartesi günü gerçekleştirildi. Herkesin büyük heyecan ve özlemle beklediği kostümlü grupların geçiş yapacağı kortej karnavalın ilk yıllarındaki gibi şehir merkezinde yapıldı.

Okulların, sivil toplum örgütlerinin, özel ve kamu işletmelerinin, hatta futbol taraftar derneklerinden binlerce kişinin katıldığı kostümlü kortej halkın yoğun ilgisi nedeniyle 1 kilometrelik yolu saatler boyunca aşamadı.

İrem Derici Coşturdu

İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi açılışın ardından sahneye Türk Pop müziğinin ünlü ismi İrem Derici çıktı. On binlerce kişinin izlediği konserde yerinde duramayanlar karnaval eğlencesine ortak oldular.

İskender Paydaş ve Çukurova Üniversitesi Senfoni Orkestrası da karnaval etkinliklerinde muhteşem bir konser verdi.

Adana Ünlüleri Ağırladı

Portakal çiçeği kokusunun insanlar üzerinde yarattığı mutluluk, heyecan, sevgi ve aşk duygusunu tüm Türkiye’nin ve dünyanın yaşaması fikriyle ortaya çıkan “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” iş, sanat, spor ve cemiyet hayatının ünlü simalarını da ağırladı. Menderes Samancılar, Arif Keskiner, Nebil Özgentürk, Dolunay Soysert, Seray Gözler, Feridun Düzağaç, Levent Özdilek, Emre Karayel, Altan Gördüm, Galip Erdal, Demir Karahan, Erdal Cindoruk, Güvenç Dağüstün, Murat Hasari, Yüksel Arıcı başta olmak üzere çok sayıda tanınmış sima Adana’ya gelenler arasındaydı.

Kostüm Yarışması’nın Teması “Kraliçeler”

Düzenlendiği her yıl büyük çekişme ve heyecana sahne olan Kostüm Tasarım Yarışması’nın bu yıl ki teması “farklı uygarlık veya uluslardan örnek aldıkları kraliçelerin,  tarihte ne tarz önemli işler yaptıklarını tasarımları ile ifade ederek,  günümüzde kadınların her alanda daha aktif olmasına gönderme” oldu. Defileden sonra Ümit Temurçin başkanlığındaki jüri finale kalan 10 kostüm arasından ilk 3’ü açıkladı. Birbirinden güzel kostümler arasından Özlem Minaz Çelebi’in tasarladığı kostüm birinciliği kazandı. İkinci Erkan Mercan olurken, üçüncülüğü Fevzican Ceman elde etti.

Hintli Dansçılar ve Alya Büyüledi

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın en büyük sürprizlerinden biri de Hintli dansçılar ve Alya Dormen oldu. Karnaval kapsamında iki kez sahneye çıkan Hintli danşçılar ve Alya Dormen’in şovları nefesleri kesti. Alya Dormen, kareografisini kendisinin yaptığı “Memleketim” şarkısı eşliğindeki dansı ise binlerce izleyene duygusal anlar yaşattı.

100’den fazla etkinlik vardı

3-7 Nisan arasında düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda 100’den fazla eğlenceli etkinlik gerçekleştirildi. Ünlü sanatçıların yer aldığı açılış ve kapanış konserleri, Hintli dansçıların gösterisi, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Türkiye’nin her yerinden 300 pilot ile gelecek olan Türk Choppers MK Merkezpark’taki Motosiklet Senfonisi, Türk Riders, VosFest ve Klasik Otomobil Kulübü gösterisi, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer aldı.