Osmanlı Ailesi’nin Önemli İsminden Yeni Sürpriz

215

Uluslararası çağdaş sanat galerisi Gama Art Gallery, Osmanlı Ailesi’nin önemli isimlerinden Ressam Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars’ın “Gördüğüm Gibi”/”Comme Je Vois” adlı kişisel sergisini 8-28 Şubat tarih aralığında, Türkiyeli sanatseverlerin izlenimine sunuyor.

İlk kez bir sanat galerisinin eserlerine ev sahipliği yaptığı Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars,  2010 yılında Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde Osmanlı Sultanlarını resmettiği “Bu Gözler Kimin?” adlı sergiyi açmış ve eserleri bir iş adamı tarafından satın alınmıştı.

Sergi hakkında!

Sanatçının iki yıl önce çalışmaya başladığı, çağdaş sanatın çarpıcı örneklerinin yer aldığı koleksiyondaki eserler çimento, tutkal gibi farklı malzemelerin yanı sıra akrilik ve yağlı boya çalışmalardan oluşuyor. 15 tablodan oluşan koleksiyonunda dünyanın son yıllarda geldiği karmaşa ve karamsarlığın dışına çıkmanın gerektiğini, bunu başarmak için kişilerin küçük çabalar harcamasının zor olmadığını, hayata iyi ve güzel yanından bakarak istediği iç huzur ve yaşamı yaratabileceğini anlatırken aynı zamanda maddi manevi yaşantısını tablolarında harmanlayarak kendi analizini çıkartıyor. 8-28 Şubat tarih aralığında sanatseverlerin izlenimine sunulacak olan sergide, sanatçının Fransa’da yaşayan dört yaşındaki torunu, geleceğin minik ressamı Anna Su’nun da çalışmaları yer alacak.

Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars Kimdir?

Sultan II. Abdülhamit’in kızı Ayşe Sultan’ın oğlu Osman Nami Osmanoğlu’nun kızı olan sanatçı, Türkiye’nin tanıtımı ile ilgili konularda çaba sarf ederek birçok sanatsal projeye imza attı. 1997 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han’ın mühürlerinin Paris’ten alınarak İstanbul’da Topkapı Sarayı Müzesi’ne getirilmesinde rol oynadı.

1999 yılında Çırağan Sarayı’nda “Osmanlı Devletinin 700. Kuruluş Yılı Kutlamaları” sebebiyle organize ettiği “Çağdaş Gözde Mirasımıza Bakış” adlı sergisi büyük ses getirdi. Geniş çaplı bu sergide, geçmiş ile günümüz arasında son derece ilginç ve başarılı bir köprü kuran Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, sanatın toplum hayatındaki değerini bir kez daha hatırlattı.

Küratörlüğünü Şule Claire Altıntaş’ın yaptığı Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars’ın ‘’Gördüğüm Gibi’’/ Comme Je Vois adlı kişisel sergisi 8- 28 Şubat tarih aralığında Pazar – Pazartesi günleri hariç her gün 13:00-  19:00 saatleri arası Maslak Sun Plazza’nın içindeki Gama Art Gallery’de izlenebilir.   

Bilgi için: +90 212 245 69 22