Mutluluk Bir Seçenek

218
Girl drawing smiley face on to a wall

Her yere, her şeye, herkese yolculuğa varız da kendine yolculuktan hep kaçar insan. Bence korkar.

Belki görmek istemediklerinden, belki kendine bile aslında itiraf edemediği gerçek mutluluğu bambaşka şeylerde bulacağı düzeninin bozulacağı doğru bildiğini sandıklarının aslında yanılgı olmasından korktuğu, sil baştan almaya cesaretinin olmadığını düşünüp kendine varmaya hatta yaklaşmaya çekinir çoğu zaman.

Hepimizin “onun ki de şımarıklık” dediği her şeye sahip olduğunu düşündüğümüz ama mutsuz, hep şikayetçi, negatif insanlar vardır muhakkak hayatında.

Peki, bir insan sevdiği işi yapıyor ve iyi kazanıyorsa, bize göre harika bir aileye, sosyal çevreye sahip, sağlıklı, varlıklı, seviyor ve seviliyorsa neden mutsuz olsun ki çok saçma. Aslında saçma olan toplumsal mutluluk kalıplarımız çünkü belirli koşullarımız.

Kendinden yola çıkmalı insan. Belki şu anda geçmişte hayalini kurduğun iştesin ama hep şikayetçisin, ya da o yıllarca sevip aşık olduğun kadınla evlendin ama artık ayakların eve gitmiyor. Zamanla değişir mi peki mutluluk kavramı?

Elbette değişir, değişecek. Elde etme ile tatmin duygumuz azalıyor, işte bu noktada kendine yolculuk başlıyor. Her şeye sahip olan bir insan neden mutsuz olur çünkü mutluluk bir seçenek ve onu seçememek için direnir bazen insanoğlu. Aslında o kadara basit yöntemler ve kendimize ayıracağımız mini zamanlarla dahi mutlu olabilir hatta başkalarının hayatlarına bile o enerjiyi yayabiliriz. Çünkü mutluluk bir enerjidir, bulaşıcıdır.

İşe hayattan ne beklediğimizi sormakla başlamalı bence. Mesela çok basit bir liste ile bedenin yaptığı bazı davranışlara ruh zamanla uyum sağlıyor. Sonuçta beden fiziksel, ruhsal ve duygusal bir şey. Bunlar hep birbirini besleyen, tetikleyen olgular. İnanmaya başladığımızda zincirleme etkiler görmeye başlıyoruz. Bu yüzden olumlu düşünce, zihin gücü bu kadar üzerinde durulan olgular.

Mutluluk bazen bir kedide, bazılarımız için bir arabada. Zamanla değişebilmesi olası olan bu kavram için her zaman bir listesi çıkar insanın, basit ve uygulanabilir bir liste. Bazen listenin ilk sıralarında yer alan alışverişin mutlu etmesi bir süre sonra yerini su kenarında kahveni yudumlamaya bırakıyorsa yarın da piyano merakına bırakabilir. Yani mutlu olmak kalıplara sığdırılamaz. Sebepleri kişiye, zamana, yaşa, cinsiyete, iklime ve sayabileceğimiz birçok unsura göre değişir. Önemli olan esnek olmak her koşulda kendine bu fırsatı yaratmaktır.

Bence kural şu; “O dönem, o an seni mutlu edecek şeylerin farkında ol, listeni yap ve harekete geç”.

Kaçmak yerine kendinle yüzleşmek, kendini tanımak, hatta geçmişte yaptığını düşündüğün hataların için kendini affet. Enerjini yükseltmek senin seçimin.

Aslında mutlu olmak yalnızca bir seçenek…