Köpek Kanlı İshal Hastalığı (Canine Parvoviral Enteritis)

156

Köpek kanlı ishal hastalığı, köpeklerin akut bulaşıcı enteritisidir ve 1970 yılından itibaren tüm dünyada görülmektedir. Hastalığın etkeni DNA’lı bir virüs olup Parvoviridae familyasından Canine Parvovirus’dur.

Virüs birçok ısıya dezenfektana dirençlidir ancak çamaşır suyuna karşı duyarlıdır. Hasta hayvanın dışkısı ile çevreye yayılan etkenler dışkıda, kıllarda, park gibi gezinti alanları ve sokaklarda mevsim şartlarına göre 5-7 ay arasında canlı kalır. Virüs bu şekilde vücuda giriş yapar ve 3-5 günlük inkübasyon süresi sonrası hastalığı oluşturur. Annenin aşısız olması, stres, kötü bakma koşulları, kalabalık bakım evleri bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudun enfeksiyona karşı direncini azaltır ve 6-20 haftalık köpek yavrularının hastalığa yakalanma riskini artırır. Unutulmamalıdır ki her yaşta görülebilir, özellikle Doberman, Rotweiller, Golden Retriever, German Shepherd ırkı köpeklerin hastalığa karşı genetik yakınlıkları vardır.

Virüs vücuda girdikten sonra iki farklı klinik form oluşur. Bunlar shepherd ve kardiak formdur. Sindirim formundaki en temel bulgu giderek şiddetlenen ishaldir. Başlangıçta normal bir ishal gibi başlayan durum virüsün bağırsak mukozasına verdiği hasarla birlikte kanla karışık ishal görünümünü alır. Bunun yanında günde 5-6 defa görülen kusma, iştah azalması, halsizlik, depresyon, delidrasyon ve 40-41 derecedeki ateş hastalığın klinik semptomları olarak karşımıza çıkar. Kardiak form en çok 3-10 haftalık yavrularda görülür ve ani olarak herhangi bir klinik semptom göstermeden kalp yetmezliği ve solunum güçlüğüne bağlı olarak ölüm gözlenir. Hastalık ortalama 7-10 gün sürer ve prognoz kötüdür.

Adana Lotus Veteriner Kliniği olarak bizler genel muayene, kan tahlili, hızlı test kitleri ve sizlerin görmüş olup bize anlattığı klinik semptomlar ışığında Canine Parvoviral Enteritis tanısı koymaktayız. Kan tahlili ile kan elementlerinin durumu incelenir. Lenfopeni, anemi ve dehidrasyon durumu ortaya konulur. Hızlı test kitleri ile şüpheli hayvanın dışkısı özel bir kimyasal tepkimeye sokularak virüsün varlığı ortaya konmaya çalışılır.

Canine Parvoviral Enteritis (kanlı ishal) tanısı konulan köpeğin acil olarak yatışı sağlanıp yoğun bakıma alınması gerekir. Hastalığın buluşma oranı % 90, hasta kayıp oranı % 60-70 civarındadır. Yavru köpeklerde ise bu oran daha yüksektir. Hasta kaybının temel nedeni ciddi dehidrasyon, ikincil enfeksiyonlar, septisemi, bağırsak mukazasının tahribatı ve kalp yetmezliğidir.

Doğru zamanda ve doğru uygulama protokolleri ile aşı uygulaması korunma da en önemli yöntemdir. Aşıları tam bitmemiş yavru köpeklerin aşı protokolü bitene kadar sokaklarda gezdirilmemesi ve şüpheli hayvanlarla temas etmemesi gerekir.

Soru ve görüşleriniz için www. lotusveterenik.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Tüm dostlarımıza mutlu, sağlıklı ve bol patili günler dileriz.