İstanbul’un En İyi Satır Kıyması

296

Size İstanbul’da yediğim en iyi satır kıymasından yapılan Adana Kebap’tan bahsetmek istiyorum biraz. Gidene kadar hem yerinden hem de konuşulan şehir efsanelerinden dolayı gitmemek için çok direndiğim ve şimdi gitmediğim zamanlar için büyük pişmanlık duyduğum bir yer KİLİZA. Sahibi ise Adanalı hemşerimiz Bayram Akgül.

Konum olarak Akatlar Çilekli Tesisleri’nin tam karşısında Kiliza. 200 kişilik kapasiteye sahip ve 5 salondan oluşmakta; Ocakbaşı, kış bahçesi, şömineli salon, VIP ve yaz bahçesi. Bahçe kapısından girince sağa dönüp direk ocak başının yolunu tutuyorsunuz. Ocağın başında işinin erbabı ustalar var…

Sizlere patlıcan söğürmenin de Adana Kebabının da kaburganın da küşlemenin de Urfa’nın da tavuk kanadının da en hasını elleriyle yapıyorlar. Biz karnımızı kebaptan önce çiğ köfte ve söğürme haricinde çok fazla şeylerle doldurmak istemiyoruz ama siz keyfinize göre Antep ve Adana mutfağından müthiş başlangıçlarla yemeğinize başlayabilirsiniz.

Bu arada önemli bir not, Şalgamlarını özel olarak Adana’dan getirmekteler. Yemeğin sonunda şanslıysanız ustamız künefeyi size kömürde bile sunabilir… Yemekten sonra tatlı yemeyen ben bile buna hayır diyemiyorum.

Berna Sezer