Hedef Koymak

213

Birçoğumuz için yeni yıl, yeni kararlar alma, yeni başlangıçlar yapma, yeni hedefler koyma zamanıdır. İlk bir ay yeni kararlarımızda ısrarcı olsak da hedefe doğru ilerliyor gibi olsak da genellikle ilkbahara doğru hepimize bir rehavet çöker, “havalar ısınır”, “bahar depresyonu mu acaba?”lar başlar, derken yeni yıl hedeflerinden uzaklaşılır, planlar sarpa sarar, kararlar uçar gider, her şey eski tas eski hamam, bir yıl daha noktalanır.

Yeni yıl bir kenara, eğer birçok planımız suya düşüyorsa, kararlarımızı istikrarlı bir şekilde uygulayamıyorsak, hedeflerimiz bir türlü gerçekleşmiyorsa burada bir durup düşünmemiz lazım demektir.  Öncelikle hayal kurmayla hedef koymayı birbirinden ayırabiliyor olmamız çok önemli. Gerçekçi bir zeminde, somut verilere dayanarak aldığımız kararlar ve koyduğumuz hedefler gerçekleşmeye daha yakın olacaktır.

Gerçekleştiremediğimiz hedeflerimizden yola çıkarak, hangi düşünce ve davranışlarımızın bize engel olduğunu tespit edebiliyor olmamız bize çok yardımcı olacaktır. Bu düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmeyi denemek tahminimizden uzun sürüyorsa, hedefimizde değişiklik yaparak kendimizle daha uyumlu hale getirmemiz gereklidir. Tabi ki bu kısa vadeli bir çözüm olacaktır. Hayatımızla ilgili hayallerimiz çok uçuk olmadıkça birer hedef haline gelebilirler. Bunun için kararlı olup kendimizle ilgili gelişime de açık olmak kendimize en büyük desteğimiz olacaktır.

Herhangi bir konuda karar verebiliyor olmak birçok insan için ne yazık ki çok zor. Bunun sebebi kimi zaman seçeneksizlikten yani seçenekleri görememek ve seçenek yaratamamaktan, kimi zaman seçenekleri eleyememekten kimi zaman da kişinin kendi karakterinden kaynaklanır. Fakat bu başlı başına bir yazı konusu olacağı için başka bir sayıda ele almak daha doğru olacaktır.

Yine her zaman yaptığım gibi konuyu çocuklara bağlayarak bitireceğim. Çocuklarımız bizim söylediklerimizi değil, yaptıklarımızı yaparlar. Onlara kararlı olabilmeyi, karar alabilmeyi, hedef koyabilmeyi, istikrarlı bir şekilde çalışarak hedeflerine ulaşabilmeyi öğretebiliriz. Ve bu onların hayatında çok önemli, çok fayda sağlayabilecekleri ufak detaylardan birisi olur. İşte yine bir “oksijen maskesi”..:) Hepimiz için çok güzel, hedeflerimize ulaşacağımız bir yıl diliyorum.