Geri Sayım Devam Ediyor…

147

Kadim medeniyetlerin izler bıraktığı derin tarihi, 4 mevsimin en güzelinin yaşandığı doğası, benzersiz zengin yemek kültürü ve çok daha önemlisi misafirperver sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri olan Adana, adını Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile de taçlandırmaya devam ediyor.

2013 yılından bu yana yurtiçinden ve yurtdışından gelen onbinlerce kişiyi, portakal ağaçlarının çiçek açtığı ve o büyülü kokuyu tüm kente yaydığı dönemde “dostluk ve sevgi” çatısı altında buluşturan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın 7’ncisi bu yıl 3-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.  Her yıl olduğu gibi bu yıl da onbinlerce insanın katılacağı karnavalın “simgesi” durumundaki kortej geçişi ise 6 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek. 7’den 70’e tüm Adanalılar ile birlikte karnaval için kente gelen binlerce yerli ve yabancı konuğun birbirinden ilginç rengarenk kostümleriyle katılacağı kortej yürüyüşünde “dostluk” mesajı Adana caddelerinden tüm dünyaya bir kez daha yollanacak.

Dolu Dolu Karnaval Programı

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girme yolunda önemli bir mesafe kat eden “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” binlerce kişinin katılacağı eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de organize edilecek. Ünlü sanatçıların yer alacağı açılış ve kapanış konserleri, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer alacak.

Bozkurt “Rezervasyonlarınızı Şimdiden Yaptırın”

Geçtiğimiz yıl 100 bini Adana dışından olmak üzere yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin Adana sokaklarında buluştuğu karnavala, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilginin yoğun olması bekleniyor. Karnavalın fikir önderi Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bambaşka deneyimler yaşamak isteyenleri her yıl olduğu gibi bu yıl da beklediklerini söylüyor. Bozkurt “Biz birlikte eğlenmeyi başarabildiğimiz ölçüde medeni olabiliyoruz. Her defasında karnavala gelin pişman olmayacaksınız diyoruz. Ve gelenler asla pişman olmuyorlar. Portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde baharı karşılarken, kendinizi zinde ve yaşama sevinci ile dolu hissedeceksiniz. Doğanın mucizesine birlikte tanıklık etmek ve harika bir zaman geçirmek için bu yıl da Nisan’da Adana’da buluşalım” diyor.

Geçmiş karnavallarda Türkiye’nin farklı illerinden olduğu kadar yurtdışından da çok sayıda insanın karnaval döneminde Adana’da olduğunu söyleyen Bozkurt “Kanada’dan, Avrupa’nın çok çeşitli ülkelerinden, hatta Kore’den, Japonya’dan insanları görmek mümkün. Çok güzel ve farklı bir ortam yaşanıyor. Her milletten, her ırktan, her dinden insanı el ele kol kola bir arada görmek bizlere çok büyük mutluluk veriyor” diye konuşuyor.

Bozkurt, bu büyük coşkuyu yaşamak isteyenlerin otel ve ulaşım rezervasyonlarını şimdiden yapmaları da önererek “Geçtiğimiz yıl Adana otellerinde yer kalmamıştı. Hatta çevre illerin otellerinde bile büyük doluluk yaşandı. Karnavala katılmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

Çevreyi de Gezebilirsiniz

Özellikle yurtdışından karnavala gelecek olanlar için Adana’dan günübirlik ulaşım mesafesinde bir çok önemli yeri görme şansı da bulunuyor. Kapadokya bölgesine arabayla 2,5 saat gibi bir sürede gidilip, akşam Adana’ya geri dönülebiliyor. Yine Adana’ya çok yakın olan Tarsus (20 dakika), Mersin (45 dk), İskenderun (1 saat), Antakya (1,5 saat) ve Gaziantep (2,5 saat) gibi birçok bölgeye de günlük geziler kolaylıkla planlanabiliyor.

Ayrıca, Karnaval ile ilgili güncel duyurular www.nisandaadanada.com web-sitesinden, Facebook, Twitter ve Instagram’daki “Nisan’da Adana’da” isimli hesaplardan takip edilebiliyor.