Estetik Cerrahi Uygulamaları

108

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanına giren uygulamalar çok çeşitlidir. Bu uygulamaların başında, ameliyatlar gelmektedir. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahinin ilgi alanı, daha çok estetik olmayan ameliyatları içermektedir. Bu grupta yapılan ameliyatlara, doğuştan dudak ve damak yarıklarını örnek verebiliriz. Diğer grubu ise, Estetik Cerrahi ameliyatları oluşturmaktadır.

Ancak Estetik Cerrahi uygulamaları sadece ameliyatlardan ibaret değildir. Ameliyatların yanında, cerrahi olmayan estetik yaklaşımlar da sıklıkla yapılmaktadır. Botox, Dolgu ve PRP uygulamaları bunlardan bir kaçıdır. Günümüzde bu tip yaklaşımlar, aynı zamanda ameliyatları destekler hale gelmiştir. Artık bir hastayı değerlendirirken, ameliyatı destekleyici hangi uygulamalardan yararlanılabileceğinin de planlaması yapılması gerekmektedir. Bu alanda, yüz gençleştirme ameliyatlarını örnek verilebilir. Yüz gençleştirme operasyonu planlamasında; alın germe, göz kapağı estetik ameliyatı ve yüz germe ameliyatının aynı seansta yapılması idealdir. Ancak günümüzde alın bölgesine, ameliyat yapmak yerine “Botox” uygulamasının yapılması, tercih edilir hale gelmiştir. Böylece hem ameliyat süresi kısalmakta hem de çok basit bir işlemle daha mükemmel sonuçların elde edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Aynı uygulama liposakşın için de geçerlidir. Bilindiği gibi liposakşın, vücudun aşırı doku fazlalığı olan bölgelerine uygulanan bir vakumla yağ alma yöntemidir. Çeşitli yaklaşımlarla bu bölgelerdeki yağ dokuları azaltılabilir. Günümüzde en fazla “Ultrasonik Liposakşın” ve “Lazer Lipoliz” yöntemi tercih edilmektedir. Uygulama sırasında sadece yağ dokusu etkilenmekte, damar ve sinirlere zarar verilmemektedir. Damara zarar verilmediği için, yağ embolisi riski de sıfıra yakın olmaktadır.

İstenilen sonuçların alınmasında, bazen tek başına liposakşın uygulaması da yeterli olmayabilir. Bazı bölgelerden yağ alınırken, bazı bölgelere de yağ
takviyesi yapmak gerekebilir. Hedef bölgelere yağ dokusu uygulamasına “Lipofilling” diyoruz. Eğer, “Liposakşın” ve “Lipofilling” uygulaması aynı hastada aynı seansta yapılıyorsa, bu işlem “Liposhaping” olarak adlandırılır. Ayrıca yaşam tarzı haline gelmesi gereken, diyet ve günlük spor aktiviteleri ile liposakşın operasyonları desteklenebilir. Liposakşın işleminden sonra, masaj ve termaj gibi uygulamaların sonuca katkısının olduğu, bilimsel olarak da belirlenmiştir.

Çağımız; bilgi ve teknoloji çağıdır. Belli kalıplar ve uygulamalar içinde kalarak ve aynı tür davranışları tekrarlayarak gelişmemizin mümkün olamayacağı açıktır. Evrensel bilgiyi kullanıp, teknolojinin bizlere sunduğu en son olanaklardan yararlanarak yeteneklerimizi geliştirmemiz ve her gün yeni bir aşama kaydetmemiz mümkün olabilmektedir. Estetik cerrahide de mükemmeli yakalamak için, bizlere sunulan tüm imkanları değerlendirerek ve elimizden geldiğince çaba göstererek mükemmel sonuçlara ulaşabiliriz.

Tüm uygulamalarla ilgili bilgi almak için Ziyapaşa Bulvarı Kahve Dünyası üzerinde bulunan merkezimize uğrayabilirsiniz.

Prof. Dr. Metin Yavuz