Erkan Koleji’nde Hayvan Hakları Semineri

141

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gülşah Görür, doğayla iç içe kampüse sahip olan Erkan Koleji’nde öğrencilere hayvan hakları konusunda seminer verdi.

Okulun tiyatro salonundaki “Hayvan Sevgisi. Hayvanların Korunması ve Hayvana Şiddetin Önlenmesi” konulu seminerde öğrencilerle interaktif bir sunum gerçekleştiren Görür, tüm canlıların yaşam hakkı olduğunu vurguladı. Hayvanların tepkilerinin onların ruhsal durumlarını da yansıttığını, bu tepkilerin onların anlaşma yolunda dili olduğuna dikkat çeken Görür, özellikle sokak hayvanlarının bakıma ve yardıma muhtaç olduklarını söyledi. Sokaktaki sağlıksız durumdaki hayvanların ilgili belediyelerin ekiplerince alınıp, hayvan barınaklarında bakım, tedavilerinin, aşılarının yapılıp, kısırlaştırıldıktan sonra aynı doğal ortamlarına bırakıldığını anlatan Görür, “İnsanların birer dostu olan hayvanların yaşam hakları olduğunu mutlaka hatırlayalım. Onlara iyi davranalım. Hayvanların yiyecek, içecek, sığınak, egzersiz, tıbbi bakım ve sevgi gibi ihtiyaçları olduğunu da mutlaka hatırlayalım” dedi. Görür, evlerinde kedi, köpek veya farklı hayvanlar besleyenlerin dikkat etmesi gerekli unsurları da anlattı.

Görür’e çiçek vererek aktardığı bilgiler için teşekkür eden Erkan Koleji İlkokul-Ortaokul Müdürü Nazmiye Çabuk, çocukların kalbine atılan merhamet tohumlarının dünyadaki sevgileri yeşerteceğini, bu bağlamda hayvan sevgisinin de önemli olduğunu söyledi.