ELÜS Satışları Yüz Güldürüyor

148

Adana Ticaret Borsası ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) alım-satım işlemlerinin artarak devam ettiğini söyleyen Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “ATB asli görevini yapmaktadır. Elektronik Satış Salonumuzda gerçekleştirdiğimiz seanslarda açık arttırmalar ile üretici ve alıcı borsa üyelerimiz çok memnun.” dedi.

Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait ELÜS belgeli 2.053.640 Kg. Mısır’ı ve farklı üreticilerin ürünleri Adana Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu’nda işlem gördü.

Ürünler Satış Salonumuzda Gerçek Değerini Buluyor

Elektronik Satış ve Lisanslı Depoculuğun önemine ilişkin açıklama yapan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Yeni borsa kompleksimizde faaliyete geçtiğimiz günden bu güne ELÜS satışları yüz güldürmektedir. Hem kamuya ait ürün senedi hem de üreticilerimizin ürün senedi Elektronik Satış Salonumuzda bugün de ürünler satışa sunuldu. Lisanslı Depolardaki mısır gerçek değerini buldu. Borsa Kompleksimizin yapılış amacı da aslında bu idi. Borsamız gerçek işlevini yerine getirmektedir. Hem üreticinin alın terinin karşılığını bulduğu hem de kullanıcısının da emeğe saygı göstererek fiyat verdiği bu ortam bizleri çok mutlu etmektedir. Bu satışlar artarak devam edecektir.”

Lisanslı Depolar Çok Avantajlı

Ürününü Lisanslı Depolara teslim eden üreticilere devletin bir çok avantaj ve kolaylık sağladığının altını da çizen ATB Başkanı Bilgiç, “Lisanslı Depolara giren ürün her zaman gerçek değerini bulur. Üreticiden ilk altı ay depo kirası alınmıyor. Tarladan Lisanslı Depoya gelen ürünün nakliye ve analiz bedeli devlet tarafından destekleniyor. Ayrıca, üretici için çok önemli olan stopaj ve gelir vergisi alınmamaktadır. ELÜS senedi olan üretici bankalardan 9 ay faizsiz kredi kullanabiliyor. Lisanslı Depodaki ürünler sağlıklı bir şekilde muhafaza ediliyor. ELÜS satışında fiyatlar en üst değeri buluyor. Adana Ticaret Borsası olarak Elektronik Alım-Satım Salonumuz, lisanslı depolarımız ve laboratuvarlarımızla bölgemize tarımsal alanda kaliteli hizmet sunmaya ve katma değer yaratmaya devam ediyoruz.” dedi. Bugün ELÜS senedi ile Elektronik ortamda satışa sunulan mısır, en yüksek 1,148 TL/Kğ fiyattan işlem gördü.