Dünyanın 7 Doğa Harikasından Biri

182

Mükemmel bir şelaleyi tasarlayacak olursanız bu Igauzu olmalı… Gözlerimizin gördüğünün bize hissettirdikleri kelimelerle anlatılamaz. İnsan kendini karşılaştığı doğanın gücü ve mükemmelliği karşısında aciz hissediyor. Farklı duygular yaşanıyor, kilometrelerce yükseklikten akan su kütlesi, yüzlerce çağlayan ve Yağmur Ormanları… Başka bir gezegendeymiş hissi yaratıyor. Benim için çok farklı bir deneyimdi. Umarım arzu eden herkes bu şelaleleri görme fırsatını yakalar. Ölmeden evvel görülmesi gereken yerler listesinde olduğu kesin.

Igauzu iki farklı nehirin Iral ve Atuba’nın birleşmesinden, bir dizi çağlayandan oluşuyor. Toplam genişliği 2700 metre. Arjantin, Paraguay ve Brezilya sınırlarının kesiştiği ortak noktayı oluşturuyor. Igauzu’nun anlamı yerli dilinde “Büyük Su”. 1974 yılında “Unesco Dünya Mirası“ listesine alınmış ve ayrıca “Dünya’nın 7 Doğa Harikası” listesinde bulunuyor. Bu muhteşem doğa güzelliğini 1542 yılında bir İspanyol kaşif olan Alvar Nunez Cabeza De Vaca keşfetmiş.

Bizim gezimiz, Buenos Aires’ten iki saatlik bir uçuş sonunda Arjantin Igauzu’suna inişimizle başladı. O gün Arjantin tarafındaki şelale parkurlarını dolaştık ve geceyi geçirmek için otobüsle Brezilya’ya geçildi. Ertesi gün Brezilya Igauzu şelalelerini dolaştık. Şelalelerin büyük bir kısmı Arjantin’de olmasına rağmen, Brezilya tarafında mükemmel bir panaromik görüntüye sahip. Igauzu her iki ülke tarafından da ulusal parka dönüştürülmüş. Yaya yollarından aşağı ve yukarı manzaraları, gökkuşaklarıyla, kelebeklerle, yaklaştığınızda gümbürtüye dönüşen akan su sesi ile dolaşıyorsunuz. Etraf yemyeşil yağmur ormanları ile çevrelenmiş. Bu ormanlarda puma ve jaguar gibi pek çok vahşi hayvan yaşıyormuş. Rehberimiz bize sadece gece görülebilir olduklarını söyledi.

Nehirde botla yapılan tur inanılmaz bir deneyim. 20-25 kişilik botlarda, üzerinizde can yelekleri ve yağmurluklarla şelalelerin içine yapılan bir yolculuk tam bir macera turuna dönüşüyor. Adrenalin tutkunlarına tavsiye ederim, ben çok etkilendim.

Tanrı, Naipi adında güzel bir kadına aşık olur ve evlenmek ister. Naipi ise bir ölümlü olan Taraba’ya aşıktır. Naipi ve sevgilisi kano ile nehirden kaçarlar. Hiddetlenen Tanrı, aşıkları sonsuza kadar bir düşüşe mahkum ederek nehri böler ve dünyanın en güzel şelaleleri yaratır.