Dünya Çocukları Erkan’da

184

Adana’nın eğitimdeki önde gelen kurumlarından birisi olan Erkan Koleji, dünya çocuklarını 23 Nisan Şenliği’nde buluşturdu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Erkan Koleji’nde çeşitli etkinlikler yapıldı. Tiyatro Salonu’ndaki program ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın seslendirilmesiyle başladı. Törende konuşan Erkan Koleji İlkokul ve Ortaokul Müdürü Nazmiye Çabuk, 99 yıl önce kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ulusal egemenliğin sembolü olduğunu vurgulayarak, “Bu gün toprakları yağmalanan bir ulusal düşmanları yurttan atmak için ant içtiği, Türk Ulusu’nun büyük önder Atatürk’ün çevresinde çelik bir halka olduğu, demokrasimizin mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’yi açtığı bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak çocuklarımıza armağan ettiği gündür. Ne mutlu demokrasiye gönül verenlere. Ne mutlu bugünümüzü bize armağan edenlere, ne mutlu bu bayramı coşkuyla kutlayanlara, Ne Mutlu Türk’üm Diyene” dedi. Konuşmanın ardından Erkan Koleji’nin anaokulu öğrencileri “Dansın Sultanları” gösterisi sundular, Karadeniz horonu oynarken, kolpa dansı yaptılar. Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten konuşmaları, okudukları şiirlerle renklenen programda, jimnastik gösterisi, piyano resitali, Almanca dans gösterisi, sokak dansı, ‘Ülkeler Müzikali’ gösterileri, “İstiklal Marşı” ve “Uykusuz Geceler” oratoryoları yapıldı. Program, 10. Yıl Marşı’nın seslendirmesiyle sona erdi. Gösterilerinde farklı ülkelerin kültürlerini yansıtan kıyafetlerle sahne alan, bu ülkelerin kültürlerini anlatan öğrenciler, Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği bayramın tüm dünya çocuklarının bayramı olduğu mesajını verdiler. Kutlamalar çerçevesinde okul kampüsünde ülkeler stantları da açıldı. Ülkelere özgü giysilerle stantlarda yer alan öğrenciler, çeşitli görseller kullanarak ziyaretçilere ülkeler hakkında bilgiler aktardılar.

Okuldaki 23 Nisan etkinliklerini, Erkan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Hatipoğlu, Genel Koordinatör İzzettin Yüzçelik, okulların müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler izledi.