Doğru Egzersiz ve Vücut Dengesinin Önemi

822

Eminim bu yazıyı okuyan birçok insan spor yapıyordur. Spor yapıyoruz ya da egzersiz yapıyoruz ama nasıl? Önemli olan soru bu. Ya bir spor salonuna gidiyorsunuz ya da bir stüdyo da pilates, yoga ve zumba benzeri sporlar yapıyorsunuz…

Peki, bütün bunları yaparken amaçlarımız neler? Zayıflamak mı? Form da kalmak mı? Sağlıklı ve ağrısız yaşamak mı? Ya da sosyalleşmek mi?

Herkesin yukarıda bahsedilen bir ya da birkaç amacı olabilir. Ama asıl önemli olan spora başlamadan önce kapsamlı bir değerlendirme ve analizden geçmektir. Bizler bir kişiyi egzersize başlatmadan önce kapsamlı bir değerlendirme yaparız. Mesela; boy- kilo dengesi, kas kısalık ve kuvvet testleri, herhangi bir rahatsızlık varsa tespiti (bel fıtığı, boyun fıtığı, kalp ve tansiyon problemleri gibi), yağ-kas oranı vb. Bütün bu değerlendirmeler kişiye doğru egzersizi sunabilmek için yapılmaktadır. Sizler bunları bilmeden eğer spor yapıyorsanız muhtemelen postürünüzde (duruş) bir sorun varsa devam ediyordur ya da egzersiz yapmaktaki amacınız ne ise ulaşamamışsınızdır.

Sizlere konuyu daha anlaşılır hale getirmek için basit bir örnek vereceğim; Örneğin karın kaslarınız ile sırt kaslarınız arasında kuvvet dengesizliği var ve inanılmaz bel ve sırt ağrılarınız var ise; Siz pilates ya da spor salonunda egzersize gittiğinizde eğer bu dengesizliği bilmeden karın kaslarınızı da fazlaca çalıştırır ve sırt kasları ile arasındaki kuvvet dengesizliğini arttırırsanız hem ağrınız artar hem de postürünüz (duruşunuz) daha kötü olmuş olur. Aslında bilinçli olarak yaptığınızı düşündüğünüz birçok şeyin yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Vücutta bir denge olması gerekmektedir. Tüm kaslar arasında kuvvet dengesini sağlamalı ve doğru duruşu vücuda öğretmek gerekmektedir. Eğer bunu başarabilirseniz hayatınız boyunca zinde ve ağrısız olarak kalırsınız. Birçok kas ve eklem ağrılarının sebebi aslında vücutta meydana gelen duruş bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

İşte bu yüzden egzersiz yapmak çok önemlidir ve doğru egzersizi seçebilecek profesyonellerle çalışmak ise hepsinden fazla önemlidir. “Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturur. Sağlığınız için hayatınıza hareket katın”

Fizyoterapist Zafer Aksungur / FİZYOFORM