Cildine İyi Bak

205

Sektöre ilk adımını 2006 yılında MEB’e bağlı güzellik uzmanlığı kursunda cilt bakımı alanında eğitmen olarak başlayan Seda Uygungelen, alanında birçok uzman estetisyenin yetiştirilmesi konusunda destek verir. Bununla birlikte başka bir merkezde uzmanlık ve sonrasında yöneticilik yapar. 2 yıl önce S Beauty Güzellik ve Bakım Merkezi’ni açan Uygungelen’den sektördeki serüvenini ve cilt bakımı için tavsiyelerini dinledik.

S Beauty’nin macerasını sizden dinleyebilir miyiz?

2016 itibariyle kendi merkezimde estetisyenlik, merkez yönetimi ve eğitmenlik tecrübelerimle danışanlarımıza uygulamalarında ve bilgi paylaşımında birebir ilgilenmekteyim.

Günlük hayatın getirdiği stres, sorumluluklarımız yüzümüze yansıyor. Öncelikle herkesin şunu çok iyi bilmesi ve uygulaması gerekir ki cildimize yaptığımız ya da yaptırdığımız bakımlar kadar tükettiğimiz besinler, su, mineraller, düzenli uyku, nem, maruz kaldığımız güneş ışığı gibi birçok etkene de dikkat etmek gerekir.

Özellikle biz kadınların en büyük hatalarından biri iyi temizlenmemiş makyajdan tam arındırılmamış bir cilt ile uyumak. Bu, cildimize ciddi zararlar verir maalesef ki. Asla üşengeçlik yapmamalıyız ve temizlenmiş bir cilt ile uykuya geçmeliyiz.

Ev bakımında üzerimize düşenler nelerdir?

Günlük hayatın yoğun temposu cildimizi yıpratan etkenlerden biridir. Cildimiz çevre koşullarının, kirli havanın, sigara dumanının etkisiyle yıpranır ve problemler ortaya çıkmaya başlar. Ev bakımında ise en hayati bakım temizleme ve nemlendirme aşamalarıdır. Bununla birlikte günlük su tüketimimiz cildimizin onarılmasına ve nem tutma kapasitesinin arttırılmasında çok önemlidir. C ve E vitamini yönünden zengin beslenme de cildin kendini yenileme özelliğini devreye sokar.

Son trend cilt bakımları nelerdir bize bunlardan biraz bahseder misiniz?

Öncelikle cilt tipini bilmeli ve ona uygun uygulamalar yaptırmalısınız. Her bakım, her cilt tipinde aynı sonucu vermeyebilir. Yaşa ve cilt tipine göre en doğru bakım yapılmalıdır. Rutin bakımların dışında matlık, yorgunluk, leke problem ne ise o yönde çözümler bulunmalıdır.

En popüler uygulamalar arasında cildin doğal yaşlanma sürecini dengeleme amaçlı uyguladığımız derinlemesine temizlik, yoğun yenileme kürleri ve leke gidermede uygulanan master bakımlar öne çıkıyor. Bu bakımlar cildin yapısını güçlendiren, yenileyen, aynı zamanda kolajen yapının aktive olmasını ve sağlıklı bir cilde kavuşulmasını sağlıyor

Güzelliğine ve bakımına düşkün herkesin önem verdiği nokta, temiz, canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak… Özellikle klasik cilt bakımlarından sıkılmış ve ‘enjeksiyona hazır değilim’ diyenler için çok farklı bakımlar uygulanabilmekte. Aquafacial, acno plasma, swanipeel, bdr, pyhmongshe, led maskeler gibi bakımlar son zamanlarda tercihlerin başında geliyor. Cildin canlılığını, kalitesini ve dinamizmini artırmaya yönelik, çizgi ve kırışıklıklara karşı bakımlar herkesin öncelikleri arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak beslenmeden uykuya, temizliğinden nemine birçok şey bizim elimizde. Bunlarda ne kadar özenli davranır ve uygun bakımları ne kadar düzenli yaptırırsak o kadar sağlıklı, parlak, canlı ve diri bir cilde sahip oluruz.