Bu Şelaleler Üç Ülkenin Sınırlarını Oluşturuyor

191

İstanbul’dan Brezilya’nın Sao Paulo kentine aktarmasız 13 saat uçak yolculuğunun ardından Latin Amerika kıtasına ilk adımımı atıyorum. Son zamanlarda İstanbul’dan Buenos Aires’e de doğrudan uçuşlar başlamış olmalı, bu da başka bir seçenek.

İlk gezip göreceğim yer dünyanın yedi harikasından biri denebilecek Iguazu Şelaleleri. Sao Paulo’dan otobüsle Arjantin’in Puerto Iguazu kasabasına geçiyorum. Brezilya-Arjantin sınırında pasaportun işlenmesi için kısa bir süre beklemek gerekiyor. T.C. vatandaşları için Latin Amerika’daki ülkelerin neredeyse tamamı vizesiz olduğundan her ülkede 3 aylık gezi izni sorunsuz şekilde veriliyor. Ayrıca Brezilya’nın Foz do Iguaçu kasabasında konaklayıp şelaleri ziyaret etmek de mümkün. Yolculuğun sonunda şelaleleri Brezilya tarafından görmek için bu kasabada konakladım. Bu yazıdaki fotoğraflar şelalelerin Brezilya tarafından çektiğim fotolar.

Küçüklü büyüklü 300’e yakın şelaleden oluşan Iguazu Şelaleleri, Iguazu Nehri üzerinde ve yaklaşık 3 km boyunca yayılıyor. Şelaleler Brezilya, Arjantin ve Paraguay arasındaki sınırları oluşturuyor. Şelaleleri altı aylık yolculuğumun başlangıcında Arjantin tarafından, sonunda ise Brezilya tarafından görme fırsatı buldum. Her iki deneyimim de birbirinden güzeldi. Yemyeşil ve canlılık dolu ormanlarla iç içe geçmiş şelalelerin güzelliği karşısında büyülendim.

Brezilya, Arjantin ve Paraguay arasındaki sınırları oluşturan Iguazu Şelaleleri

Foz do Iguaçu’da şelalelerin hemen yanı başında yer alan Parque das Aves kuş parkı gezilebilecek yerler arasında. Bu kuş parkında Amazon Ormanları’nda yaşayan yüzlerce kuş türünden örnekler görülebilir. Dev bir kafes şeklinde inşa edilmiş olan kuş parkının içerisinde kuşlar serbest şekilde hareket edebilmekte. Dolayısı ile tüm kuşlar son derece yakından arada bir engel olmadan gözlenebiliyor.

Kuş Parkı’nı gezerken aniden böyle bir Tukan kuşu karşınıza çıkabilir

Şelaleler, Iguazú Milli Parkı (Arjantin) ve Iguaçu Milli Parkı (Brezilya) tarafından paylaşılıyor. Her iki park sırasıyla 1984 ve 1987 yıllarında UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamına alınmış. “J” harfi şeklinde bir doğa harikası olan şelalelerin % 20’si Brezilya tarafındayken % 80’i ise Arjantin tarafında bulunuyor. Bu nedenle şelaleler en güzel ve en iyi şekilde Brezilya’dan Arjantin tarafı izlenirken görülebiliyor. Şelalelere gelmek için Puerto Iguazu’nun kent merkezinden hareket eden otobüs ile bu defa şelalelerden Puerto Iguazu’ya doğru yola çıkıyorum. Küçük bir yerleşim birimi olduğundan kent merkezindeki otobüs terminalinden otellerin bulunduğu bölgeye yürüyerek gidilebiliyor.

Yazı ve Görseller: Ulaş Alagöz