Aşk ile…

172

Beni sosyal medyadan takip edenleriniz bilirler, şiir yazıyorum, uzun yıllardır duygularımı, düşüncelerimi zaman zaman şiirlerle ifade ediyorum. Son dönemde de aldığım çok özel ve güzel geribildirimlerden yola çıkarak, haydi dedim şiirlerimin bir kısmını bir kitapta toparlayayım, kitapta toparlayayım ama ama ama bu sefer sade bir kitap değil, farklı düşüncelerle, farklı çalışmalarla kitabımı besleyeyim istedim.

Konunun “farklı çalışmalar” kısmına girmeden önce, birlikte bakalım kitabımın arka kapak yazısında neler söylemişim;

“Dilara Koç; şiirlerini yazarken insandan, yaşamdan, doğadan ilham alıyor.

Tüm bunlarda var olan sevgiden, aşktan, iyilikten, güzellikten bahsediyor.

Pozitif, iyi, güzel duyguların, eş zamanlı aklı kullanmanın önemini aktarmaya çalışıyor.

İlişkiler, insanlar, doğadaki her şey, yaşamın içindeki her türlü olay, konu Dilara Koç’a ışık tutuyor.

Ve Dilara Koç diyor ki; “Tüm mesajlar insanın içinde var, insan önce kendine bakmayı, kendini, içini anlamayı bilirse, çevresinde olanları, olayları, yaşamı da daha iyi anlar. İş kendini tanımakla, anlamakla başlıyor, sonra diğer insanları. Bunun hemen arkasından da çevresindeki her şeyden mesajlar, ilham alabiliyor. Tüm mesajlar doğada da var, yeter ki bakmayı, görmeyi bilin. Tüm mesajlar yaşamın içinde de var, yeter ki araştırmayı, okumayı, gözlemlemeyi, bakmayı, görmeyi, anlamayı bilin. Sevgide, aşkta, iyilik, güzellikte, akılda hepimizde var, yeter ki kullanmayı, anlamayı, değerlerini bilelim.

Yaşam bir mucize, hepimiz birer mucizeyiz.

Tüm dünyaya iyiliklerin, güzelliklerin, şiir gibi huzurun, tüm güzel insanların yaşamlarına, yaşamlarımıza mucizelerin akması dileklerimle…”

Evet dediğim gibi mesajlar içimizde, çevremizde, yaşamın kendi bir mesaj, her anımız mesajlarla dolu. Bu mesajları almak, anlamak, süzgeçten geçirmek, yaşam deneyimi diyelim, yaşam oyunu mu diyelim bunlarla gelişmek, öğrenmek, yaşamdan göçene kadar bu deneyime devam etmek, olayımız bu aslında. Ve en önemlisi de bunu “sevgiyle ve akılla” yapmak. İşte ben, bu anlatmaya çalıştığım süreci yaşarken, bazen deneyimlerimi, duygularımı, düşüncelerimi şiirlerle paylaşıyorum. Bu bir aşk konusu, bir toplumsal konu, bir ailevi olay ve/veya bir dostumun, aile fertlerimden birinin, iş arkadaşımın vb yaşadıklarını anladığım kadarıyla şiirlerle aktarmaya çalışıyorum. Şiir benim için duygu, düşünce paylaşmak için şahane bir araç.

Eveet, gelelim “Aşk ile…” ye. “Aşk İle…” mi? Evet, yeni çıkacak kitabımın adı “Aşk ile…”

İsmini neden “Aşk ile…” koydum? Çünkü hayatta ne yapılırsa yapılsın sevgi ile aşk ile yapılmasının önemi, özelliği, iyiliği, güzelliği, başarısı büyük. Böyle düşünüyorum.

Ben bazı konuşmalarımın, yazılarımın, yaptığım işlerin sonunda, birilerine hitap etmem, bir hoşça kalın demem, bir başka konuya, yere, olaya onları yolcu etmem gerekirse ve/veya buna benzer bir durum söz konusu ise konuşmamın, yazımın sonunda sık sık “haydi buyurun aşk ile…” derim.

Son olarak size biraz da kitapta nasıl bir proje ile çalıştık ondan bahsedeyim.

Bu projede My Magazine Dergisi ve Bir Dilek Tut Derneği ile yola çıktık.

Bir Dilek Tut Derneği ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, www.birdilektut.org‘dan inceleyebilirsiniz.

Kitabın geliri, çocuklarımızın kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştirmek üzere Bir Dilek Tut Derneği’ne bağışlanacak.

İkinci çalışmamız, şiirlerimden bazılarını değerli sanatçı, hekim, veteriner hekim, şair, işveren kişiler okudular ve videoya çektiler, bu videoları Youtube’a yükledik ve qr kodlarla kodladık ve ilgili şiirlerin altına bahsettiğim qr kodları da bastırdık.

Burada iki ana amacımız var; birincisi görme engelli dostların şiirlerimi dinleyebilmeleri ve diğer dostların, siz okuyucularımızın da şiirlerimin bazılarını hem okuyup hem de aynı zamanda dinleyebilmeniz.

Görme engelli dostlarımız için kitabın içerisine, videoların kodlarını, videolarla ilgili açıklamaları ve onlar için yazdığım kısa önsözü içeren ayrı bir bölüm ekledik. Sevgiyle…

Üçüncü çalışmamız da, bu çalışma için sevgili Burcu Döner’e nasıl teşekkür etsem az, kitabın tasarımında mandalalar yer alıyor. Kitap içerisindeki mandalaları boyayabilirsiniz.

Şiir kitabıma ve tüm kitaplarıma Kitapsan’lardan ve www.kitapsan.com.tr den ulaşabilirsiniz.

Uzun lafın kısası değerli dostlar; şiir deyip geçmeyin, bakın bir şiir ile insana, çocuklara, engelli dostlara, yaşama, barışa, aşka, kimlere kimlere, nelere nelere dokunduk. Buyurun sizlerde dokunun, aşk ile…