Almanya Film Festivali’ne “Atom Film” Damgası

160

Atom Film imzası taşıyan LEKE adlı kısa film, Almanya’nın Nürnberg kentinde, bu yıl 24.’sü düzenlenecek olan ve 500 kısa filmin başvurduğu Türkiye Almanya Film Festivali’nde finalist oldu.

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok festivalde başarı alan Atom Film, yönetmenliğini Tufan Şimşekcan ve Ozan Sihay’ın yaptığı LEKE filminin çekimleri Adana’da yapıldı. Filmin başrollerinde Adana Devlet Tiyatrosu oyuncusu Mazlum Taşkıran ve “Müslüm” filminde Müslüm Gürses’in çocukluğunu canlandıran Alper Parlak yer aldı. Ön hazırlığı 1 yıl süren Leke filmi, 30 kişilik yardımcı oyuncu ve set ekibiyle Adana Tren Garı’nda çekildi. Post prodüksiyon aşaması 2 ay süren LEKE kısa filmi, trenle memleketine dönmekte olan bir savaş muhabiri ile trene kaçak bir şekilde binen mülteci bir çocuğun yollarının kesişmesini anlatıyor.

24. Türkiye Almanya Film Festivali Kısa Film Yarışması’nın başkanlığını bu yıl Berlin’de yaşayan yönetmen Constanze Knoche üstleniyor. Seçici kurul; sinema ve televizyondan tanınan ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç (İstanbul), bilim insanı ve belgesel film yönetmeni Carolin Lano (Erlangen), yapımcı ve ses mühendisi Robert Kellner (Nürnberg)’den oluşmakta.

Yarışmaya başvuran 500’den fazla kısa film arasından ön jüri seçkisini tamamladı.

Almanya, Türkiye, İran, Fransa, İşviçre, ABD, Suriye, Avusturya, Irak, Rusya ve başka 90 farklı ülkeden katılan 500’den fazla kısa film arasından, Almanya, Türkiye ve Avusturya’dan olmak üzere toplam 14 film yarışmaya seçildi. Kısa filmler 15 Mart’ta festival kapsamında gösterilecek.  Festivalin ikinci haftasında, 16 Mart Cumartesi akşamı yapılacak olan ödül töreninde, En İyi Film (1.’lik Ödülü), 2.’lik Ödülü ve 3.’lük Ödülü açıklanacak.