Adana’nın Eğitimdeki Markası 60 Yaşında

426

Yarım asırdan uzun bir süredir çağdaş nesiller yetiştiren, Adana’nın eğitimdeki markası Adana Koleji, 60’ıncı yılını kutluyor. Adana Koleji yönetimini 3’üncü kuşak olarak sürdüren Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdür Hande Melis Göksel, okul organizasyonu, akademik yapı ve ders programlarıyla klasik okul anlayışını yıkıp, azimle çalışan nesilleri verdikleri eğitimle bilgiye donatırken, aynı zamanda hayata hazırladıklarını söyledi.  

1960 yılında matematik öğretmeni merhum Ahmet Küstü’nün temelini attığı Adana Koleji’nin 60’ıncı Yıl Lansmanı yapıldı. Divan Otel’deki lansman toplantısına Seyhan Belediye Başkanı Ahmet Akif Akay, Adana İl Milli Eğitim Vekili Muhammet Kabacık, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Beyali Özli, Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın, Seyhan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Musa Yıldızhan, Adanalı Gazeteci ve Belgesel Yapımcısı Nebil Özgentürk, kurucunun eşi Nermin Küstü, Adana Koleji Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdür Hande Melis Göksel, Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Selin Göksel Taşkeli, Okul İdarecileri, eski mezunlar, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilkokul, ortaokul ve liselerin öğrenci temsilcileri katıldı. Toplantıda, sürekli büyüyen ve eğitimdeki çıtasını yükselten Adana Koleji’nin gelecek hedefleri anlatıldı, yeni kampüs müjdesi verildi.

ÖZGENTÜRK’TEN BELGESEL

Nebil Özgentürk’ün 60’ıncı yıla özel hazırladığı, 6 aydır çalışması süren Adana Koleji Belgesel Filmi’nden bir kesitin izletilmesiyle başlayan toplantıda konuşan Adana Koleji Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdür Hande Melis Göksel, idealist bir eğitimci olan dedesinin 2 şubede 63 öğrenciyle başlattığı eğitim hizmetindeki çıtayı, annesi Leyla Göksel’in ardından üçüncü kuşak olarak sürdürmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları ışığında, kendini tanıyan, ne istediğini bilen, özgüveni, sosyal yönü, kültürü ve çevre bilinci düzeyi yüksek bireyler olarak öğrencileri geleceğe hazırladıklarını kaydeden Göksel, şöyle konuştu:

“ADANA’NIN PARÇASIYIZ”

“Öğrencilerimizi geleceğin katılımcı, yaratıcı ve yapıcı bireyleri olarak yetiştirdik ve yetiştiriyoruz. Gözleri pırıl pırıl parlayan, yerinde duramayan yeni kuşağa daha çok olanak, kendilerini ifade edebilecekleri, yeni başarılara, daha pek çok ilklere imza atabilecekleri, bilim ve sanatta en önde koşabilecekleri yeni alanlar sunmak istiyoruz. Rahmetli annem ve babamın yarım kalan düşlerini gerçekleştirmek öncelikli hedefimiz. Bunun için Adana Koleji ailesi olarak büyüyoruz. 60’ıncı yılımızda yeni yatırımlarımız var. Şu anki kampüsümüzün üç katı büyüklüğünde yeni bir kampüs yapmak için kolları sıvadık. Dedem Ahmet ve anneannem Nermin Küstü’nün okulu kurduğu yıllardaki heyecanları, annem Leyla Göksel’in bayrağı devraldığındaki idealleri, bu büyük ailenin yaşam biçimi durumuna gelen ‘önce sevgi, hep sevgi’” anlayışı üçüncü kuşak olarak devam ediyor. Bu çınarı çok seviyorum, onunla gurur duyuyorum ve tıpkı benden önce aile bireylerimin yaptığı gibi yanı başında hep nöbetteyim. Adana’da bir ilkiz, Türkiye’de sayılı kurumlar arasındayız. İlimizin akademik anlamda ve birçok alanında lokomotifi olduğumuz kanısındayız. Bizim için gerçek başarı ulusumuzu her alanda her platformda başarıyla temsil edecek bireyler yetiştirmektir. 60’ıncı yılını kutlayan Adana Koleji, kentimizin marka değeridir ve her zaman Adana’mızın bir parçası olacaktır.”

İlköğretim Müdürü Hülya Uysal da, 1973 yılında öğrenci olarak kapısından girdiği Adana Koleji’ndeki hikayesinin öğretmen ve ardından yönetici olarak sürdüğünü bildirdi. “İngilizce öğretmeni olarak göreve başladığım Adana Koleji’nde İngilizce öğrettiğim öğrencilerimin çocuklarına müdürleri olarak ilk karnelerini, okuma-yazma belgelerini vermek tarifi mümkün olmayan bir haz” yorumu yapan Uysal, “Dedelerinin, anneannelerinin birlikte temelini attıkları, annelerinin yükseklere taşıdığı bayrağı bugün büyük bir gururla her gün daha da yükseğe taşıyan sayın Hande Göksel’e inancımız sonsuzdur.  60 yıldır çağdaş nesiller yetiştiren okulumuz, çağdaş eğitimdeki çıtasını ilkleri ile yükseltmeye devam edecektir” diye konuştu.

“ORTAK PAYDA MUTLU GELECEK”

Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın da, eğitimdeki ortak paydanın daha huzurlu ve mutlu bir gelecek inşa edilmesi olduğuna dikkat çekerek, “60 yıldır onu bir çınar gibi büyüten ve gölgesinde bilime sevdalı, nitelikli çocuklar yetiştirme gayretinde olan Adana Koleji’nin kurucularını ve bu gayreti devam ettirenleri kutluyorum. Bu vesileyle kolejin kurucusu Ahmet Küstü Beyi ve Leyla Hanımı, Derya Beyi rahmetle anıyorum. Bu başarılı çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum” dedi. Adana, Karnaval, Ruhi Su, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Fatih Terim gibi belgeselleri yapan Adanalı Gazeteci Nebil Özgentürk de, Adana Koleji Belgeseli’nin kendisine farklı bir heyecan verdiğini vurgulayarak, “6 aydır çalışıyoruz. Yaptığımız röportajlar, araştırmalar, arşiv çalışmalarında büyük bir eğitim hikayesini yüreğimizde hissettik. Öğretmenlik mesleği yüce bir meslek, eğitim ülke için önemli bir hizmettir. Dolayısıyla eğitime yatırım yaparak Adana’mıza ve yetiştirdiği öğrencilerle ülkemize hizmet eden Adana Koleji’nin belgeselini yaparak, kenti kentime eğitimde zirve olan kurumun 60 yıllık yol öyküsünü yapma onuru yaşıyorum. Bunu kentime borcumu ödemek gibi de düşünüyorum” diye konuştu.