5 Sanat Kurumu Bir Arada

165

Adana’nın kültür ve sanat hayatını takip eden günlük dijital gazete adabul.com, AÇS, Vagabond, Korart, Altınoran ve Çukurova Üniversitesi’nin katılımlarıyla düzenlediği “Beş Sanat Kurumu İlk Kez Birlikte” karma resim sergisinin hazırlığı içinde.

Sergide 30 ressamın eserleri yer alacak. Açılış öncesi konferansta Ahmet Merey, koleksiyonunu ve koleksiyonerlik serüvenini anlatacak.

Sergiyle ilgili görüşlerini aldığımız adabul.com Kurucusu Kemal Erdoğan; “Amacımız; Adanalı ressam, koleksiyoner ve sanatsever üçlüsünü sanat eserleri ile buluşturmak, kentimize yeni ve genç koleksiyonerler kazandırmak ve ortak alanımızda bilgi alışverişinde bulunmak. Sergiye katılan ressamlarımız, sergide satılan eserlerden elde ettikleri gelirin yarısını aşağıdaki projeleri gerçekleştirebilmemiz için bir fona bağışlayacaklar.

Sergiden elde edilecek gelirle ulusal ve uluslararası başarılara imza atmış Adanalı ressam, koleksiyoner ve resimsever paydaşlarla röportaj ve çekimler yapılacak. Yaklaşık 5 ay sürecek bu çalışmalar sonucunda, bir buçuk saatlik bir “Adana Ressamları ve Resimleri” dokümanter filmi hazırlanacak.

Röportajlar yapıldıkça yayınlanacak olup bütünsel bir akışla; “Adana Ressamları ve Resimleri” envanteri çıkarılacak.

Elde edilen bu birikimlerin, hazırlanacak bir e-kitap ile ölümsüzleştirilerek gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak. Dokümanter film ve e-kitap “Adana Ressamları ve Resimleri”ni ülke geneline tanıtmaya ve İstanbul’a taşımaya aracı olacak.

Tüm bunlar, siz Adanalı sanatsever kişi ve kurumların, sergideki resimlerden satın alarak hazırlanacak kitaba katkıda bulunmanızla mümkün olacak. Bu sergi başlangıç olsun, gelin hep birlikte Adana resmine iyi bakalım.”